Barion Pixel

Fényvédelem fontossága

Egyesek imádják a napbarnított bőrt, míg mások igyekeznek elkerülni a napsugarakat. Bármelyik típusba is tartozzunk, a fényvédelem fontos részét kell képezze bőrápolási rutinunknak. Nem véletlen, hogy a 10 lépéses koreai arcápolási rutinban is az egyik legfontosabb, egyben kihagyhatatlan lépés a fényvédelem.

Éltető napfény

Az emberi élet számára elengedhetetlen a létezése, de sajnos káros hatása sem elhanyagolható. A nap által kibocsátott sugarak tartalmaznak látható fényt, nem látható melegítő sugarat és UV sugarakat is. Az UV sugarak három tartományra oszthatóak: az UVA, UVB és UVC sugarak. Az UVC típusú sugárzás nem éri el a földfelszínt.
Az UVA típusú sugárzás hatására indul be a bőrben a pigmentképződés, azaz a barnulás folyamata. Túlzásba vitt napozás esetén azonban a kötőszövet elasztikus és kollagén rostjaiban okoz helyrehozhatatlan károkat, mellyel a bőr idő előtti öregedését okozza.
Az UVB típusú sugárzás az a tartomány, ami nélkül nem képződne D-vitamin a szervezetünkben. D-vitamin márpedig kell! Megléte elengedhetetlen az egészséges szervezet, megfelelően működő immunrendszer és csontváz fenntartásához. Nagy mennyiségben ezek a sugarak is komoly veszélyt jelentenek: az enyhe leégéstől egészen a komoly égési sérülésig terjedő bőrkárosodást okozhatnak. Utóbbi esetben pedig visszafordíthatatlan károsodás következik be a DNS spirálban, ami idővel bőrrák kialakulásához vezethet.

Fényvédelem

A bőrnek saját védelmi rendszere van, mely kivédi a károsító hatásokat, de túlzott napfényhatás illetve fényérzékenység esetén elégtelenül működhet, így mindenképpen fontos a megfelelő fényvédelem. A fényvédelem lényege, hogy valamilyen módon megakadályozzuk a fénysugarak bőrbe jutását.
A megfelelő ruházat képes optimális védelmet nyújtani, a sapka vagy kalap a fejet védi, míg a test védelme függ a ruházat vastagságától, színétől és anyagától is. A pamut, a selyem és a poliészter anyagok rendelkeznek a legjobb fényvisszaverő képességgel. A színek közül a sötétebb színek jobbak, ugyanakkor a tikkasztó nyári hőségben egyáltalán nem kellemes, hiszen sokkal jobban magukba szívják a hőt.
A fényvédő szerek használata meggátolja a napfény bejutását és elnyelődését a bőrbe.
SPF, Sun Protecting Factor, vagyis a “napvédő faktor”. Ez a szám azt mutatja meg, hogy mennyire véd a krém az UVB sugarak ellen, vagyis mennyi időt maradhatunk a napon leégés nélkül. Figyelem! A nap folyamán változik az UVB erőssége, 11:00 és 15:00 között a legerősebb. További befolyásoló tényezők:
  • az időjárás
  • környezeti tényezők (a felhők blokkolhatják az UVB-t, míg a hó, a homok vagy a víz felerősíthetik)
  • bőrtípus (hófehér vagy kreol)
Általánosságban elmondható, hogy minél magasabb az SPF szám, annál tovább véd a termék a leégéstől, de a fentieket érdemes észben tartani.

A fényvédők

A fényvédőket kétféle csoportba sorolhatjuk: fizikai és kémiai fényvédők. Egészen másképp működnek egymáshoz képest. Jó tudni, hogy melyik pontosan hogyan, meddig és miért véd.
A fizikai fényvédőket úgy kell elképzelni, mint egy pajzsot. A krém pajzsot tesz bőrünk és a napfény sugarai közé: visszaveri, szétszórja a sugarakat, így akadályozza, hogy bőrünket elérjék a sugarak. Ezek a termékek természetükből fakadóan nem szívódnak fel bőrünkön keresztül. A védőréteg általában elég látványos ezeknél a krémeknél, mert fehér réteget vonnak a bőrre.
Fontos kiemelni ezeknél a fényvédőknél, hogy kevésbé okoznak irritációt (amennyiben persze illat- és alkoholmentesek), érzékeny és problémás bőrűek valamint gyerekek is nyugodtan használhatják. Kisgyerekeknél nagyon fontos arra vigyázni, hogy semmiképp ne kerüljön a gyerekek szájába, ne nyalják le a bőrükről. Szemkörnyékre is ezeket a krémeket ajánljuk, és alapesetben ritkábban kell újrakenni őket. Gyakori hatóanyaguk a cink-oxid és/vagy a titán-dioxid. Ha ezt látod az összetevők között, akkor fizikai fényvédővel van dolgod.
A kémiai fényvédők a bőrben felszívódva fejtik ki hatásukat. Elnyelik a napsugarakat is, a sugárzás és a víz hatására egy idő után lebomlanak. Emiatt gyakran újra kell kenni velük bőrünket. Ezek a fényvédők magasabb UVA védelmet nyújtanak, könnyebb állagúak, jobban beszívódnak a bőrbe és nem hagynak fehér réteget a bőrön. Ugyanakkor irritációt okozhatnak az érzékeny bőrűeknél és nem is ajánljuk szemkörnyékre, mert könnyezhet tőle a szemünk.
Mindkét fényvédő esetében kulcsfontosságú, hogy a megfelelő védelem érdekében tartsuk be a használati utasítást, minden fürdés után kenjük újra magunkat, és óvjuk a bőrünket.
Mindig a fényvédő legyen a bőrápolási rutinod utolsó lépése!